20 Temmuz 2012 Cuma

ACUN, MERVE ve ŞİRKET

Acun İmparatorluğu'na bir kız çıktı bir taş attı; bir cam kırdı. Yeni Osmanlı İmparatorluğu'nun içinde kol gezen imparatorlardan bu imparator, kimseye hiçbir şeyin hesabını vermeden yaşayıp gidiyordu ne güzel. Şimdi ilk defa Şirket'inin hesabını verecek!

Ama o da ne! Ne çok Şirket taraftarı varmış. Herkes emin, kız sevimsiz ya, "kesin ünlü olmak istiyor," "yenilmeyi hazmedemedi işte!" İyi de taşı atıp camı kıran kız sevimsiz diye sorduğu hesap da geçersiz midir gerçekten? Başlattığı bir ani-corporate activism örneği değil midir? Üstelik herkes Şirket'ten yana tavır alırken... Üstelik kız işsiz kalmışken...


Merve Büyüksaraç'ın dediklerine bakılırsa anti-corporate duruş onun işi değil. Ona göre en önemli sorun "olduğu gibi görünmemiş" olmak ve "kötü ve saygısız bir insanmış gibi gösterilmek." Acun Medya'nın kimselere (vergi demiyorum aman) hesap vermeyen bir dev olması ile pek ilgilenmiyor. Yazık! Ama yine de Şirket'in bir camını kırdı mı? Kırdı. Belki dahası gelir sonra.

Doktora sonrası çalışma için UCLA'ye gittiğimde, bir odasını kiraladığım ev sahibim Amazing Race'in Emmy ödüllü editörlerinden biriydi. Programı nasıl edit ettiklerini ondan dinlemiştim. Anladığım; kamuoyunun yarışmacılardan birini daha çok sevmesini/birinden nefret etmesini istiyorlarsa bunu edit yolu ile her seferinde mutlaka başarıyorlardı. Örneğin tek başınıza olduğunuz bir ortamda serçe parmağınızın ucu ile diş etinize masaj yapıyorsunuz. Bambaşka bir ortamda da diğer yarışmacılar, sizin elde kalan son ekmeğin tamamını, kimseye sormadan mideye indirdiğinizden (doğru veya yanlış) bahsediyorlar. Editör eğer sizden nefret edilmesini istiyorsa sizin o pozunuzu, sanki serçe parmaktan kürdan yapmışsınız gibi tam o konuşmanın sonuna, sanki siz o ortamdaymışsınız ve herkes açken o son ekmeği yemekle kalmayıp dişinizde kalanları da serçe parmağınızla temizliyormuşsunuz gibi, şak diye yapıştırıyor. Herkesin itibarsızlaştıran editten şikayetçi olmaya hakkı var. Merve Büyüksaraç bu hakkını kullanmak istiyor. Hakkıdır, kullansın.

Yeter ki anti-corporate olmasa da Şirket'ten hesap sorulsun.  
    

3 yorum:

  1. Herkesten hesap sorulabilmeli. En başta da, kendilerini hesap vermez pozisyonda görenlerden - ki zaten o zaman kimse kendini hesap sorulamaz göremez.

    YanıtlaSil
  2. Acun'un mizansenlerini gerçek zanneden, yaptığı saçmalıkları savunanlara şaşıyorum. Bu halkın beyni uyuşturuldu. Geçen yılki yarışmayı bir ara izlemiştim o kadar ciddi bir hata yapmışlardı ki.. Üstelik kimse de söz etmedi o hatadan. Herşeyin danışıklı dövüş olduğu alenen belli olmuştu sezonun ortasında ama basında yer bulmadı. Üç beş gazteicey bedava tatil yaptırıp ört bas ettiler olayı. :) çok rezilce.

    YanıtlaSil
  3. Benim kriterim de sadece hesap verilmesi. Verilmiyorsa her hata, her zorbalık her yapanın yanına kalıyor. "Ört bas edenler," koşulsuz destek çıkanlar oldukça da zor.

    YanıtlaSil